Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Tragedia w Smoleńsku

2010-04-12 13:33

tragedia

W szkołach minuta ciszy

Szczecinianie oddają hołd ofiarom sobotniej katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Wczoraj przed południem podczas specjalnej sesji Rady Miasta minutą ciszy uczczono ofiary katastrofy oraz podpisano list kondolencyjny skierowany do marszałków Sejmu i Senatu.

Decyzją prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, w uzgodnieniu z jego zastępcą Elżbietą Masojć, dziś, 12 kwietnia, lekcje w szczecińskich szkołach rozpoczęły się minutą ciszy.

Katastrofa prezydenckiego samolotu w Smoleńsku

Odwołanie lub ograniczenie imprez odbywających się w mieście, wywieszenie flag z kirem, wyłożenie księgi kondolencyjnej, uroczysta msza w katedrze - Szczecin pogrążył się w żałobie na wieść o tragicznej katastrofie samolotu prezydenckiego, do którego doszło w sobotę na lotnisku w pobliżu Smoleńska.

W sobotę w godzinach przedpołudniowych prezydent Szczecina Piotr Krzystek zwołał posiedzenie zespołu ds. nadzwyczajnych. Podczas posiedzenia zespołu zapadły następujące decyzje:

- miejskie imprezy kulturalne, sportowe i oświatowe zaplanowane w Szczecinie na weekend zostały odwołane bądź ograniczone do minimum,

- nie odbędzie się zaplanowany na niedzielę Rajd Magnolii, odwołane zostały także mecze piłki nożnej, znacznie ograniczone zostały wydarzenia: międzynarodowe turnieje w gimnastyce i florecie;

- przewoźnicy, zarządcy miejskich nieruchomości, dyrektorzy placówek oświatowych otrzymali polecenie wywieszania flag narodowych z kirem, takie flagi znajdą się również na gmachu szczecińskiego magistratu.

- od godz. 14 w holu głównym Urzędu Miasta Szczecin zostanie wyłożona Księga Kondolencyjna. Wpisów można dokonywać do godz. 22, w niedzielę (11 kwietnia) szczecinianie mogą dokonywać wpisów w godzinach od 8 do 22, od poniedziałku księga będzie wyłożona w godzinach od 7.30 do 22.

- na placu przed Urzędem Miasta ustawiony zostanie specjalny kosz z flagami, osoby, które pragną zapaliić znicze mogą je ustawiać w tym miejscu

- Trudno wyrazić słowami to, co się dzisiaj wydarzyło. Jestem wstrząśnięty, ponieważ znałem osobiście wielu pasażerów tragicznego lotu. Polskę spotkała ogromna tragedia, która chyba nie wydarzyła się w żadnym kraju od czasów drugiej wojny światowej. W jednej chwili straciliśmy najważniejsze osoby w państwie. Pragnę złożyć kondolencję wszystkim osobom, które straciły bliskich w katastrofie. Szczecin jego mieszkańcy są w żałobie. Wszyscy łączymy się w bólu z bliskimi ofiar – powiedział Piotr Krzystek podczas specjalnej konferencji prasowej.

Prezydent poinformował ponadto, że w sobotę, 10 kwietnia o godz. 18.00 w Bazylice Metropolitalnej ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga odprawi uroczystą mszę żałobną w intencji ofiar katastrofy.

Prezydent zwrócił się z prośbą do wszystkich zarządców nieruchomości o wywieszenie flag z kirem.

Prezydent zaapelował również do wszystkich organizatorów imprez rozrywkowych o ich odwołanie lub ograniczenie, poprosił też wszystkich mieszkańców miasta o zachowanie licujące z powagą chwili.
Źródło: szczecin.eu

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie