Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Świet(l)ny Szczecin Polska przewodzi. Szczecin gra.

2011-06-21 13:54

prezydencja w UE

Świet(l)ny Szczecin
Polska przewodzi. Szczecin gra.

W pierwszy weekend lipca sercem miasta znów staną się Wały Chrobrego, gdzie obchodzić będziemy Dni Odry. W tym roku świętowanie rozpoczniemy jednak dzień wcześniej – już 30 czerwca. Wielkim widowiskiem świetlnym oraz koncertami gwiazd uczcimy przejęcie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Symboliczna ceremonia przekazania Polsce przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w Szczecinie będzie miała morski charakter, ale nie odbędzie się jedynie na wodzie. Nad głowami widzów rozegra się wyjątkowy podniebny spektakl z udziałem aktorów teatru Ocelot i szczecińskich chórzystów, z wykorzystaniem żaglowców: Daru Młodzieży i Zawiszy Czarnego.

Jedną z największych atrakcji szczecińskich obchodów będzie mapping, czyli nowatorska i niesamowicie widowiskowa forma prezentacji multimedialnej, która ożywi Gmach Główny Muzeum Narodowego. Reżyserem tego wielkiego przedsięwzięcia jest Piotr Szabliński, artysta grafik i animator efektów specjalnych. Od 14 lat jest jednym z najważniejszych realizatorów scenografii produkcji telewizyjnych, tj. Otwarcie Igrzysk Olimpiad Specjalnych Warszawa (2010), 56th MISS WORLD Warszawa (2006), Guinnes World Record Rome (2010), PKO BP London Live Wemblay (2008), Finał Ligi Światowej Siatkówki Katowice (2007). Najważniejsze telewizyjne realizacje krajowe: KFPP OPOLE, Festiwal Top Trendy, Festiwal Jedynki, Sopot Hit Festiwal.

Nie zabraknie koncertów gwiazd. Wystąpią m.in.: Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołem Zakopower, były wokalista Genesis – Ray Wilson, Marcin Wyrostek, Halina Młynkowa, Maciej Silski, Magda Tul, grupa Blenders, Bracia, Carpe Diem.

Prezydencja
Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie Unii Europejskiej przewodniczy pracom Rady Unii Europejskiej, stając się jednocześnie gospodarzem większości unijnych wydarzeń i odgrywając kluczową rolę na wszystkich polach aktywności UE. Kraj sprawujący Prezydencję ma duży wpływ na decyzje podejmowane w Unii Europejskiej. To wielki prestiż, ale i odpowiedzialność. Polska zmierzy się z nowymi obowiązkami 1 lipca, przejmując przewodnictwo od Węgier.

Dni Odry 2011

Czwartkowe widowisko multimedialne i zabawa przy największych europejskich hitach rozpoczną weekendowe święto Odry. Tradycyjnie zacumują u nas żaglowce i oldimery. Każdy będzie mógł wejść na ich pokład i odbyć krótki rejs po Odrze.

Na wodzie
Corocznym wydarzeniem, które na stałe wpisało się w szczecińską imprezę jest przypłynięcie tratw flisackich. Flis Odrzański to przedsięwzięcie, które już od 16 lat odbywa się na rzece Odrze. Każdego roku organizatorzy wraz z młodzieżą pokonują trasę od Brzegu do Szczecina (ponad 540 km), zawijając do kilkunastu portów, w tym także niemieckich. Atrakcją są uczestniczące we Flisie jednostki – statki, kajaki, a przede wszystkim tradycyjna tratwa flisacka. W sobotę po przywitaniu śmiałków na Wałach Chrobrego odbędzie się festyn flisacki.
Więcej na www.flisodrzanski.pl

Po raz trzeci do Szczecina zawitają również uczestnicy Szczecińskiego Kajakowego Rajdu na Orientację, który odbywa się w ramach Szczecińskiego Festiwalu Kajakowego. Imprezie towarzyszyć będą koncerty piosenki żeglarskiej. W niedzielę (3 lipca) mieszkańcy Szczecina i okolic będą mogli wybrać się na spływ kajakowy. Trasa wycieczki prowadzi Odrą, Przekopem Parnickim i kanałem Zielonym. Więcej na: www.kayak-festival.pl.

Z kolei na Jeziorze Dąbie odbędą się zawody regat Pucharu Polski w Match Racingu zaliczane do rankingu Pucharu Świata.

Floating Trippin’ Festival
Po raz pierwszy w Szczecinie zobaczymy zawody wakeboard, gdzie na pływających przeszkodach popisywać się będzie czołówka polskich zawodników. Wszyscy, którym nie wystarczy jedynie przyglądanie się sportowcom, będą mogli wziąć udział w otwartych zawodach skimboard. Wyjątkową atrakcją będą pokazy Flyfish (rodzaj dmuchanej tratwy napędzanej przez motorówkę, która po rozpędzeniu do odpowiedniej wysokości unosi się nad wodą), wyścig surfbike, czy testy kuli Waterball, w której wnętrzu można skakać i biegać po wodzie.

Floating Trippin’ Festival to nie tylko sporty wodne. Podczas festiwalu każdy będzie mógł przejechać się na seagwayu i pojeździe buggy oraz wypróbować Żyroskop – trenażer lotów samolotowych. Przygotowano również takie atrakcje, jak zawody ulicznej piłki nożnej w klatkach, mini skate park, ściankę wspinaczkową i strzelnicę paintball. Chętni będą mogli wziąć udział w kursie samoobrony lub warsztatów graffiti albo nauczyć się zumby – popularnej formy połączenia aerobiku i tańca, skorzystać z warsztatów graffiti.

Gwiazdą sobotniego wieczoru będzie koncert zespołu Pogodno, w niedzielę usłyszymy Braty z Rakamena. Na koncertach zaprezentują się również laureaci pierwszej i drugiej edycji przeglądu muzycznego „Młoda Nuta”.

Sobotni wieczór rozświetli pokaz FireShow, a na specjalnej pływającej plaży odbędzie się noc filmowa z krótkometrażowymi produkcjami o sportach sportów ekstremalnych oraz etiudy filmowe młodych twórców. Więcej na www.ft.szczecin.pl.

Wydarzenia towarzyszące
Ostatni dzień święta Odry, 3 lipca, to jednocześnie początek szóstej edycji projektu „Zobaczyć Morze” polegającego na organizowaniu rejsów jachtem „Zawisza Czarny”, którego załogę w połowie stanowią osoby niewidome lub słabo widzące. Jest to unikatowe przedsięwzięcie w skali światowej. Więcej na www.zobaczycmorze.pl.

Wydarzeniem towarzyszącym Dniom Odry oraz przejęcia przez Polskę prezydencji będzie premiera srebrnej monety kolekcjonerskiej „Szczecin” z serii „Miasta Heanzetyckie”. Z tej okazji w sobotę będzie można m.in. wziąć udział w grze „Wyspa Skarbów”.

Dokładny program Dni Odry oraz obchodów prezydencji na: www.dniodry.szczecin.eu

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie