Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

The Tall Ships Races 2013, 3-6 sierpnia

2013-07-03 19:44

załączone zdjęcia

FINAŁ REGAT WIELKICH ŻAGLOWCÓW

W dniach 3-6 sierpnia w Szczecinie odbędzie się finał regat The Tall Ships Races 2013, na który przypłynie 100 największych i najpiękniejszych jednostek na świecie. Zapraszamy do wizyty w naszym mieście!

zwiastun - http://www.youtube.com/watch?v=hGkYJZVNenI

Początek regat TSR 2013!

W czwartek 4 lipca zaczynają się regaty TSR 2013. Cztery porty, miesięczny rejs po Bałtyku i po sześciu latach - drugi wielki finał w Szczecinie.

Od 4 lipca jednostki cumują w duńskim Aarhus. To jeden z ważniejszych duńskich portów morskich i właśnie tutaj przez trzy dni będzie trwała regatowa wymiana kulturowa. Po trzech dniach świętowania, jednostki przepłyną na drugi brzeg Bałtyku, do stolicy Finlandii.

W Helsinkach żaglowce powinny pojawić się 17 lipca i tam ich postój również będzie trwał trzy dni. Stolica Finlandii jest organizatorem The Tall Ships Races po raz czwarty. To nie przypadek, bo niezwykłe miasto jest otoczone morskimi wodami z trzech stron i ma prawie 100 kilometrów pięknego wybrzeża oraz ponad 300 wysp tuż przy brzegu!

20 lipca żaglowce ruszą w dalszą drogę. Ostatnim przystankiem przed szczecińskim portem będzie Łotwa. W Rydze wielkie statki spędzą czas od 25 do 28 lipca, tam też odbędzie się wspaniała parada pod pełnym żaglami. I stamtad popłyną już prosto do Szczecina!

IDEA

The Tall Ships Races to doroczne regaty wielkich żaglowców, których organizacją zajmuje się Sail Training International. Ideą zlotu jest „sail training”, czyli edukacja i wychowanie młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. To dlatego zgodnie z przepisami STI połowę załogi na każdej jednostce musi stanowić młodzież od 15 do 25 roku życia.

Rozgrywane są zazwyczaj dwa wyścigi i jeden etap towarzyski z wymianą załogi na pokładach. Oprócz nagród za zwycięstwo w regatach są także nagrody specjalne dla najbardziej przyjaznych załóg. Nagroda główna, przyznawana przez kapitanów jednostek uczestniczących w regatach, przypada za „tworzenie klimatu międzynarodowej przyjaźni”. Nic dziwnego, że taka idea otwiera kolejne miasta na brać żeglarską, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach – wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty. To wyjątkowa okazja do poznania tradycji i klimatu życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, które przeżywają swój renesans. „Poczuć wiatr w żaglach” można również śpiewając szanty, słuchając „morskich opowieści”, czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty. Zloty cieszą się wielką popularnością zarówno wśród uczestników i widzów, miasta portowe zabiegające o prawo goszczenia floty muszą czekać w kolejce. Trasa niezmiennie wiedzie przez różne państwa aż do portu finałowego.

MIESIĄC NA BAŁTYKU

Miesięczny rejs po Bałtyku, cztery porty odwiedzone po drodze i wielki finał w Szczecinie. Tak w skrócie wygląda plan na The Tall Ships Races 2013. Jaką trasę przepłyną żaglowce? Pierwszym portem, w którym zakotwiczą będzie duński Aarhus (4-7 lipca). Potem jednostki popłynął do stolicy Finlandii – Helsinek (17-20 lipca). Ostatnim przystankiem przed szczecińskim portem będzie łotewska Ryga (25-28 lipca). No a potem – kierunek Szczecin (3-6 sierpnia), który po raz kolejny znajdzie się w centrum żeglarskiego świata. Przypłynie do nas około żaglowców i jachtów. Przewidujemy, że odwiedzą setki tysięcy turystów. Bez wątpienia będzie to niezwykle ważne wydarzenie w historii Szczecina. Nic dziwnego, że finał The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie został objęty patronatem honorowym Bronisława Komorowskiego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

TRASA WYŚCIGU

Regaty The Tall Ships Races 2013 rozpoczną się w Aarhus (Dania, 4-7 lipca), skąd jednostki wyruszą do Helsinek (17-20 lipca), a następnie do Rygi (26-28 lipca). I wreszcie w dniach 3-6 sierpnia wszystkie zacumują przy nabrzeżu w Szczecinie.

Szczegółowy program imprezy dostępny na stronie www organizatora : http://tallships.szczecin.eu/pl/co-gdzie-kiedy/program

Jednostki, które zawitają w Szczecinie : http://tallships.szczecin.eu/pl/jednostki/klasa/a

Imprezy towarzyszące : http://tallships.szczecin.eu/pl/content/imprezy-w-miescie

źródło : tallships.szczecin.eu/

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie