Hołowczyc triumfuje po raz czwarty w Szczecinie

2014-08-31 17:25

rajdy

załączone zdjęcia

Krzysztof Hołowczyc (Mini All4Racing) odniósł czwarte zwycięstwo w Baja Poland. Hołowczyc i jego nowy pilot Xavier Panseri wygrali trzy z czterech odcinków specjalnych rajdu. Drugie miejsce wywalczyli Adam Małysz i Rafał Marton (Toyota Hilux Overdrive), a trzecie Martin Kaczmarski i Tapio Suominen (Mini All4Racing). Ostatni odcinek tj. drugi przejazd próby Dobra (niespełna 73 km) został odwołany z powodu niebezpiecznych warunków spowodowanych obfitymi opadami deszczu. Zawodów nie ukończyli m.in. Władimir Wasiliew (Mini All4Racing) oraz Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive) zajmujący dwa pierwsze miejsca w klasyfikacji Pucharu Świata FIA.

Tegoroczna edycja Baja Poland była ósmą rundą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych oraz czwartą odsłoną Pucharu Świata FIM. Pierwotnie zawody miały się składać z pięciu odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 530 km. Ostatecznie nie udało się rozegrać finałowej próby zlokalizowanej w Gminie Dobra.

Piątkowy prolog rozgrywany w sąsiedztwie Rally Fan Parku w Szczecinie zapisał na swoje konto aktualny wicelider punktacji Pucharu Świata, Nasser-Al-Attiyah (Toyota Hilux Overdrive), który na 8-kilometrowym odcinku aż o 17 sekund wyprzedził Krzysztofa Hołowczyca. Jednak gdy impreza przeniosła się na Poligon Drawski, do głosu doszedł popularny Hołek, który wygrał oba przejazdy liczącej aż 188 km próby.

Na trzecim oesie Al-Attiyah uszkodził zawieszenie w swojej Toyocie i wycofał się z zawodów. Po sobotnim etapie cztery czołowe miejsca zajmowali polscy zawodnicy – kolejno: Hołowczyc, Małysz, Kaczmarski i Dąbrowski.

Niedzielny etap przywitał załogi kapryśną pogodą. Od rana w Szczecinie padał deszcz przez co trasa próby wytyczonej w Gminie Dobra była niezwykle śliska. Czołowa czwórka dojechała do mety oesu na tych samych pozycjach, zaś wydarzeniem dnia był wypadek liderów klasyfikacji Pucharu Świata FIA, Władimira Wasiliewa i Konstantina Żiłcowa (Mini All4Racing). Rosyjski duet nie osiągnął mety 73-kilometrowej próby, co oznacza, że wyniki Baja Poland nie mają wpływu na układ w czołówce punktacji Pucharu Świata.

Wśród motocyklistów pewne zwycięstwo odniósł Adrien Mare z Monako (Yamaha YZ 450), który o ponad 3 minuty wyprzedził Kubę Przygońskiego jadącego motocyklem KTM EXC. Trzeci w klasyfikacji Pucharu Świata FIM Kamil Wróblewski (Yamaha Raptor) był jednocześnie najszybszym kierowcą quadów.

Tekst: bajapoland.eu

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie