Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Niespodzianki i atrakcje LOTTO Baja Poland

2015-08-19 08:54

baja, baja poland, poland, rajd

Już tylko kilka dni dzieli nas od startu ósmej rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych - LOTTO Baja Poland. Temu wydarzeniu poświęcona była konferencja prasowa w Warszawie, w której udział wzięli prezydent Miasta Szczecin - Piotr Krzystek, wójt Gminy Dobra - Teresa Dera, burmistrz Drawska Pomorskiego - Zbigniew Ptak, zawodnicy LOTTO Teamu - Krzysztof Hołowczyc i Jarosław Kazberuk, reprezentant Orlen Teamu - Jakub Przygoński oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego LOTTO Baja Poland - Mariusz Podkalicki. Rolę gospodarza konferencji pełnił prezes Polskiego Związku Motorowego, Andrzej Witkowski.

Cieszymy się, że najlepsi kierowcy z całego świata przyjadą właśnie do naszego kraju. Za sprawą Szkoły Mistrzów LOTTO jest to również impreza, która daje szanse młodym kierowcom uczestniczenia w tym rajdzie. Dotychczasowe Baja Poland były organizowane na najwyższym poziomie, wszyscy podkreślali ogromną serdeczność i gościnność gospodarzy. Nie mam wątpliwości, że tak będzie i tym razem, a LOTTO Baja Poland zadowoli wszystkich zawodników i kibiców rajdów terenowych
powiedział Andrzej Witkowski

Przeprowadzenie rajdu nie byłoby niemożliwe bez współpracy z lokalnymi władzami. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych Baja Poland zagości w Szczecinie, Drawsku Pomorskim i Dobrej.

Pokochaliśmy Baję od samego początku i nie dotyczy to tylko nas, ale również mieszkańców tego regionu. Kibice chcą podziwiać w akcji najlepszych kierowców, oglądać ich rywalizację. To duże wyzwanie organizacyjne, ale robimy to z wielką przyjemnością i zaangażowaniem. W tym roku start odbędzie się na Wałach Chrobrego. To wspaniałe miejsce, gdzie zwykle odbywają się znane zloty żaglowców. Czekamy z niecierpliwością na wszystkich gości, zawodników oraz kibiców. Liczymy na wielkie emocje
podsumował Piotr Krzystek

Baja Poland to wielkie wydarzenie dla naszego regionu – podkreśliła wójt Dobrej, Teresa Dera. – Wszyscy nie możemy się już doczekać startu LOTTO Baja Poland. Rajd odbędzie się na przepięknych terenach, po których bardzo chętnie jeżdżą zawodnicy. Dla kibiców przygotowaliśmy natomiast fantastyczne miejsca widokowe.

Sobotnie odcinki specjalne rajdu zostaną rozegrane w okolicy Drawska Pomorskiego, na terenie największego poligonu wojskowego w Europie. Dla zawodników ważny jest każdy kilometr prób sportowych, ale obserwatorzy spodziewają się, że decydujące dla ostatecznych wyników będą odcinki na poligonie.

Odcinki pod Drawskiem maja swoją renomę, a stopień ich trudności bywa porównywany nawet do słynnego Dakaru. My przygotowujemy coś więcej. Sobota to także park serwisowy i miasteczko rajdowe w Drawsku z licznymi atrakcjami dla kibiców. To okazja aby spotkać największe gwiazdy tego sportu
powiedział Zbigniew Ptak, burmistrz Drawska Pomorskiego

Krzysztof Hołowczyc to nie tylko czterokrotny zwycięzca Baja Poland. Trzeci kierowca tegorocznego Dakaru zawsze służył radą i pomocą organizatorom rajdu.

Baja Poland jest od zawsze w moim sercu. Ta impreza to dowód, że w Polsce potrafimy przygotować świetny rajd rangi Pucharu Świata. Polski sport motorowy potrafi sobie dawać radę bez wielkich funduszy. Jestem bardzo zadowolony, że Baja Poland ma w swojej nazwie LOTTO. To firma wspierająca sport, która pokazuje, że nie tylko sporty z pierwszych stron gazet są najważniejsze. Zawsze walczę o najwyższy stopień podium. Ale to jest Puchar Świata i nie będzie łatwo. Mój ostatni start w tego typu rajdzie miał miejsce w styczniu podczas Dakaru. Moja nowa pasja jaką jest rallycross pochłania mnie coraz bardziej, ale i tym razem z wielkimi nadziejami na sukces wystartuję w LOTTO Baja Poland
dodał Krzysztof Hołowczyc

Doświadczony Jarek Kazberuk jest znany głównie ze startów za kierownicą samochodu ciężarowego. W Szczecinie pojedzie w innej kategorii.

W zeszłym roku była dziewięciotonowa ciężarówka, tym razem będzie półciężarówka, która waży 6 ton mniej. Chcieliśmy przejechać cały Puchar Świata, a niestety, ciężarówki mają w kalendarzu tylko trzy rajdy. Wybór Forda Raptora to nasz pomysł. W tej chwili dopracowujemy konstrukcję i robimy wszystko, aby ten samochód pozwolił nam na zwycięstwo w naszej kategorii w LOTTO Baja Poland
podsumował Kazberuk

Kuba Przygoński postanowił zamienić motocykl na samochód: – Dla mnie będzie to coś zupełnie nowego. Wystartuję za kierownicą MINI. W moim debiucie pojadę z Andy’m Schulzem. Doświadczony pilot z pewnością mi pomoże. Wcześniej o wszystkim decydowałem sam, teraz muszę nauczyć się słuchać.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego LOTTO Baja Poland, Mariusz Podkalicki opowiedział o zmianach w tegorocznym rajdzie.

Tegoroczna edycja rajdu korzysta ze sprawdzonych rozwiązań, ale wprowadziliśmy kilka zmian. Pierwsza z nich to przeniesienie uroczystego startu w najbardziej prestiżowe miejsce w Szczecinie, na Wały Chrobrego. Miasteczko rajdowe, strefy serwisowe i biura zostały zlokalizowane przy ul. Szafera w Szczecinie. W ramach tego rajdu nie tylko skupiamy się na sprawach sportowych, ale również przygotowaliśmy wiele atrakcji. Zorganizowaliśmy dwie strefy. Jedną dla dzieci, w której będzie wiele zabaw i konkursów oraz Strefę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Podczas rajdu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie
zapewnił Mariusz Podkalicki

Tegoroczna edycja LOTTO Baja Poland rozpocznie się w piątek, 28 sierpnia i potrwa do niedzieli. Zawodnicy będą mieli do pokonania trasę o długości 706 kilometrów w tym 414 km odcinków specjalnych.

Harmonogram Baja Poland 2015

Czwartek, 27 sierpnia:

12:00-21:00 odbiór administracyjny

13:00-22:00 badanie kontrolne

Piątek, 28 sierpnia:

08:00-11:00 odbiór administracyjny

09:00-22:00 badanie kontrolne

14:30 konferencja prasowa z udziałem czołowych zawodników

17:00 uroczysty start Baja Poland 2015, Wały Chrobrego, Szczecin

18:00 superoes Szczecin (6,50 km)

Sobota, 29 sierpnia:

08:30 OS-2 Poligon Drawski (144 km)

11:05 wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Drawsku Pomorskim

13:35 OS-3 Poligon Drawski (144 km)

16:05 wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Drawsku Pomorskim

20:00 przyjazd pierwszej załogi na metę 1. etapu w Szczecinie

Niedziela, 30 sierpnia:

09:15 OS-4 Dobra (60 km)

10:05 wjazd pierwszej załogi do parku serwisowego w Szczecinie

12:45 OS-5 Dobra (60 km)

14:30 meta rajdu, uroczyste zakończenie, miasteczko rajdowe w Szczecinie

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie