Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Al-Attiyah zwycięża prolog Baja Poland

2015-08-29 01:01

baja, poland, rajd

Pochodzący z Kataru Nasser Al-Attiyah wraz ze swoim francuskim pilotem Matthieu Baumelem (MINI All4Racing) okazali się najszybszą załogą na niespełna 7-kilometrowym superoesie „Szczecin”, który zaingurował LOTTO Baja Poland 2015. Aktualni liderzy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych o 4 sekundy pokonali holendersko-belgijską parę Berhard Ten Brinke / Tom Colsoul (Toyota Hilux Overdrive). Trzecie miejsce na pierwszej próbie z 8-sekunduwą stratą do liderów zanotował czterokrotny zwycięzca Baja Poland Krzysztof Hołowczyc (MINI All4Racing) tym razem pilotowany przez Łukasza Kurzeję.

Już od wczesnych godzin porannych Rajdowe Miasteczko zlokalizowane przy ul. Szafera w Szczecinie było wypełnione zarówno zawodnikami, jak i kibicami rajdów terenowych. Po ceremonii startu, który w tym roku odbył się przy Wałach Chrobrego – najbardziej reprezentacyjnym miejscu w Szczecinie - załogi powróciły w okolice ul. Szafera, gdzie tradycyjnie już został wytyczony krótki superoes. Zgodnie z przewidywaniami jego zwycięzcą został dwukrotny triumfator Rajdu Dakar, Nasser Al-Attiyah.

Po piątkowej rozgrzewce polskich barw najmocniej broni Krzysztof Hołowczyc, który o 2 sekundy wyprzedził czwartego w klasyfikacji Marka Dąbrowskiego (Toyota Hilux Overdrive). Sporym zaskoczeniem była piąta lokata wracającego po kontuzji do rajdów terenowych Martina Kaczmarskiego, który podobnie jak Hołowczyc oraz Jarek Kazberuk wraz Robinem Szustkowskim reprezentuje barwy Szkoły Mistrzów LOTTO.

Po superoesie „Szczecin” w grupie T3 przewodzi litewski kierowca Vaidotas Zala (SEAT Leon), zaś w T2 pierwszym liderem został Denis Berezovskiy (Nissan Patrol Y62). Wśród motocyklistów startujących w ramach Pucharu Polski w Rajdach Baja przewodzi Jakub Piątek (KTM 450 Rally), zaś wśród zawodników rywalizujących quadami prym wiedzie Paweł Samek (Suzuki LTR 450). W kategorii UTV najszybszy okazał się Waldemar Wojnar (Polaris RZR).

Wieczorem w Rajdowym Miasteczku odbyło się losowanie pozycji startowych do kolejnego etapu, w którym wzięła udział czołowa dziesiątka zawodników. W sobotę 29 sierpnia trasę będzie otwierał Krzysztof Hołowczyc, jako drugi pojawi się na niej Berhard Ten Brinke, trzeci lider rajdu Nasser Al-Attiyah, czwarty Marek Dąbrowski, piąty Martin Kaczmarski, szósty Erik Van Loon, siódmy Vlasimir Vasilyev, ósmy Adam Małysz, dziewiąty Włodzimierz Grajek, a dziesiątkę zamknie czeski zawodnik Miroslav Zalpetal.

Po porannych opadach, od późnego popołudnia nad Szczecinem świeciło słońce, które według synoptyków będzie również towarzyszyć załogom w ciągu dwóch kolejnych dni LOTTO Baja Poland 2015. Superoes „Szczecin” stanowił jedynie rozgrzewkę przed właściwą rywalizacją. W sobotę 29 sierpnia kawalkada zawodników przeniesie się na poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim, gdzie zostanie wytyczony odcinek specjalny o długości 144 km, który będzie pokonywany dwukrotnie. Na niedzielę zaplanowany jest dwukrotny przejazd liczącego niemal 65 km odcinka „Dobra”. Zwycięzcę tegorocznej edycji LOTTO Baja Poland powinniśmy poznać tego samego dnia ok. godz. 14.00.

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie