Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Hołowczyc wygrywa LOTTO Baja Poland

2015-08-30 14:26

baja, poland, rajd

Po raz drugi z rzędu i piąty w karierze Krzysztof Hołowczyc (MINI All4Racing) zwyciężył w LOTTO Baja Poland – ósmej tegorocznej rundzie Pucharu Świata w Rajdach Terenowych. Reprezentant LOTTO Rally Team prowadzenie w zawodach objął już po pierwszym przejeździe niemal 150-kilometrowego odcinka na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. W sumie w drodze po upragnione zwycięstwo popularny Hołek, w tym roku pilotowany przez Łukasza Kurzeję, wygrał dwie z pięciu prób sportowych zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim. Drugie miejsce w szczecińskim klasyku zajął Nasser Al-Attiyah (MINI All4Racing), który powiększył swoją przewagę w klasyfikacji Pucharu Świata. Najniższy stopień podium przypadł w udziale holendersko-belgijskiej załodze: Bernhard Ten Brinke / Tom Colsoul (Toyota Hilux Overdrive). Na mecie w Szczecinie Krzysztof Hołowczyc ogłosił zakończenie trwającej dziesięć lat kariery w rajdach terenowych. Zaznaczył tym samym, że nie wystartuje w przyszłorocznej edycji Rajdu Dakar, w którym w styczniu tego roku zajął trzecie miejsce.

Finałową próbę LOTTO Baja Poland 2015 stanowił drugi przejazd odcinka „Dobra”, którego start ulokowany był w pobliżu Rajdowego Miasteczka w Szczecinie. Pikanterii rywalizacji dodał ulewny deszcz, który zaczął padać po przejeździe czołowych załóg. Aura nie miała jednak wpływu na rywalizację o najwyższe lokaty. Jadący po swoje piąte zwycięstwo w Baja Poland, Krzysztof Hołowczyc, pojechał bardzo taktycznie notując na ostatniej próbie czas o niemal 20 sekund gorszy względem pierwszego przejazdu. Hołek przegrał na odcinku „Dobra” z Nasserem Al-Attiyahem o 23 sekundy, ale to i tak wystarczyło, aby na mecie w Szczecinie zameldować się z ponad 7-minutową przewagą nad Katarczykiem. Trzecie miejsce w tegorocznej edycji LOTTO Baja Poland 2015 zajął Bernhard Ten Brinke - najszybszy na pierwszym przejeździe odcinka „Dobra”. Tuż za podium uplasował się wracający po przerwie spowodowanej kontuzją pleców Martin Kaczmarski (Toyota Hilux Overdrive). Piąta pozycja należała do Marka Dąbrowskiego, szósta do Vladimira Vasilyeva (Toyota Hilux Overdrive), siódma do debiutanta za kierownicą samochodu terenowego Kuby Przygońskiego (MINI All4Racing), ósma do jadącego bliźniaczym samochodem Adama Małysza, dziewiąta do Miroslava Zapletala (H3 Evo). Czołową dziesiątkę zamknął mistrz Polski Paweł Molgo (Toyota Hilux Overdrive).

W kategorii T2 początkowo świetnie radziła sobie załoga „Szkoły Mistrzów LOTTO” Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski (Ford Raptor), którzy po pierwszym przejeździe odcinka na poligonie w Drawsku Pomorskim objęli prowadzenie w swojej kategorii. Niestety z powodu awarii samochodu na pierwszej niedzielnej próbie Polacy spadli w klasyfikacji T2. Pecha powetowali sobie na ostatniej próbie wygrywając ją w swojej kategorii. Ostatecznie padła ona łupem pary z Kazachstanu: Denis Berezovskiy / Ignat Falkov (Nissan Patrol Y62). Rewelacyjnie spisała się Klaudia Podkalicka (Mitsubishi Pajero), która ostatecznie w T2 uplasowała się na drugim miejscu. W T3 triumfowali znani z Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk.

LOTTO Baja Poland stanowiła również piątą rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. W tym przypadku zwycięstwo także odniósł Krzysztof Hołowczyc, który wyprzedził Bernharda Ten Brinke. Trzecia lokata należała do Martina Kaczmarskiego.

W Mistrzostwach FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych (CEZ) w grupie T1 wygrał Krzysztof Hołowczyc, w T2 Klaudia Podkalicka, w T3 Aron Domżała i w TH Piotr Gadomski.

W Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych w grupie S1 zwyciężyła załoga Piotr Bugajski / Kamil Nowak (Nissan Patrol) a w grupie S2 Tomasz Stokłosa / Karol Trzebny (Mitsubishi Pajero). Wśród motocyklistów startujących w ramach Pucharu Polski w Rajdach Baja zwycięstwo odniósł Sebastian Kałużny (Husaberg FE03), zaś wśród zawodników rywalizujących quadami z napędem na jedną oś triumfował Paweł Samek (Suzuki LTR 450), a wśród quadów z napędem na cztery koła Arkadiusz Lindner (Can-Am Renegade). W kategorii UTV najszybsi okazali się Łukasz Szymczak wraz z Arturem Jankowskim (Can-Am Maverick).

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie