Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

121 załóg na listach zgłoszeń Baja Poland

2016-08-25 13:56

baja, baja poland, rajdy

Nasser Al-Attiyah – lider tegorocznej klasyfikacji Pucharu Świata FIA otwiera listę zgłoszeń Columna Medica Baja Poland 2016, na której widnieją 43 załogi. Podobnie jak w sezonie 2015 kierowca z Kataru, zasiądzie za kierownicą Toyoty Hilux przygotowanej przez belgijski Overdrive Racing. Jego pilotem będzie Francuz, Matthieu Baumel. Al-Attiyah, ubiegłoroczny zdobywca Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych pojawi się w Szczecinie po powrocie z Rio de Janeiro, gdzie podczas Igrzysk Olimpijskich startował w konkurencji skeet. Tym razem występ w tych zawodach nie był tak udany dla wszechstronnego zawodnika jak przed czterema laty, gdy na olimpiadzie w Londynie zdobył brązowy medal.

Columna Medica Baja Poland to także 7. runda Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej, 5. runda Rajdowych Mistrzostw Polski, 5. i 6. Runda Mistrzostw Republiki Czeskiej, a także 5. runda Rajdowego Pucharu Polski oraz 5. runda Pucharu Polski w Rajdach Baja. W sumie na wszystkich listach zgłoszeń znalazło się aż 121 załóg.

Numer startowy 102 organizatorzy 7. w tym roku rundy Pucharu Świata FIA przyznali kolejnej załodze Toyoty czyli Markowi Dąbrowskiemu i Jackowi Czachorowi. Po niedawnym Hungarian Baja, Polacy zajmują 6. miejsce w pucharowej klasyfikacji.

Z „trójką” czyli numerem 103 na trasie zawodów pojawi się Krzysztof Hołowczyc, do którego należy rekord 5 zwycięstw w Baja Poland. Po ubiegłorocznym zwycięstwie w Szczecinie były rajdowy mistrz Europy co prawda ogłosił zakończenie offroadowej kariery, jednak zaznaczył, że ponownie pojawi się na trasie swojego ulubionego rajdu terenowego. Popularny Hołek tradycyjnie już wystartuje MINI ALL4 Racing obsługiwanym przez niemiecką ekipę X-raid. Jego pilotem będzie Łukasz Kurzeja.

Kolejny numer startowy został przyznany weteranom Rajdowych Mistrzostw Świata. Za kierownicą Forda F150 zobaczymy bowiem czeskiego kierowcę Martina Prokopa, który ma na swoim koncie aż 117 startów w cyklu WRC. Co ciekawe jego pilotem będzie równie doświadczona Ilka Minor, która w tym roku pilotuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata Henninga Solberga.

To nie jedyne rajdowe akcenty na liście zgłoszeń. Oprócz Prokopa, Hołowczyca i przede wszystkim Al-Attiyaha, który ma na swoim koncie mistrzowskie tytuły w cyklach Production Car oraz WRC 2, na starcie Baja Poland zobaczymy Hiszpana Xaviera Ponsa, który w przeszłości wziął udział w 70 rundach WRC oraz Stéphane Prévot’a, jednego z najbardziej doświadczonych pilotów w historii WRC (173 starty).

Z całą pewnością wśród faworytów do wygranej należy upatrywać kierowców Toyoty Hilux i MINI ALL4 Racing. Belgijski Overdrive Racing przywiezie do Szczecina 6 samochodów, zaś niemiecki X-raid dowodzony przez Svena Quandta wystawi w Baja Poland 4 bliźniacze terenówki. Oprócz Hołowczyca, drugim Polakiem za sterami auta z Treburu będzie Kuba Przygoński (numer startowy 118). W sumie w kategorii samochodów do 7. rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych zgłosiły się 44 załogi. Równo połowa kierowców, którzy przyjadą do Szczecina w ostatni weekend sierpnia pochodzi z zagranicy. Listę zgłoszeń zamyka rodowita szczecinianka mająca wiele sukcesów także na torach wyścigowych Klaudia Podkalicka.

Źródło: www.bajapoland.eu

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie