Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Martin Prokop śladami mistrzów

2018-08-21 07:39

baja, baja poland, rajdy

Choć dla Czechów sportem narodowym jest przede wszystkim hokej, to ogromnym zainteresowaniem cieszą się u nich także rajdy samochodowe. W WRC nasi południowi sąsiedzi mogą trzymać kciuki za Jana Kopeckiego, a w rajdach terenowych emocji dostarcza im Martin Prokop, którego spodziewamy się na trasie tegorocznego rajdu Columna Medica Baja Poland.

Pochodzący z Igławy (Jihlava) kierowca jest dobrze znany fanom rajdów. Na trasach mistrzostw świata Prokop zadebiutował w 2005 roku – podczas Rajdu Monte Carlo. Aż do końcówki sezonu 2011, Martin ścigał się w cyklach towarzyszących walce o miano najlepszego kierowcy rajdowego globu, czyli Junior WRC (juniorskie mistrzostwa świata), PCWRC (mistrzostwa świata dla zawodników w samochodach seryjnych – grupy N), a także SWRC (mistrzostwa świata dla kierowców dysponujących rajdówkami S2000). Największy sukces odniósł w sezonie 2009, kiedy to wygrał rywalizację w Junior WRC, pokonując w drodze do tego triumfu m. in. Polaka – Michała Kościuszkę.

W finałowej rundzie sezonu 2011 Prokop zadebiutował za kierownicą samochodu WRC – najwyższej kategorii w rajdach drogowych. Aż do końca 2015 roku Czech, obok Roberta Kubicy, był jednym z niewielu prywatnych kierowców regularnie uczestniczących w rundach światowego czempionatu. Przed sezonem 2016 Prokop postanowił spróbować swoich sił w rajdach terenowych, idąc w ten sposób w ślady takich zawodników, jak Carlos Sainz (dwa tytuły rajdowego mistrza świata i dwa zwycięstwa w Dakarze), Sebastien Loeb (dziewięć tytułów rajdowego mistrza świata) czy Mikko Hirvonen (czterokrotny rajdowy wicemistrz świata). Propkop trzykrotnie startował w Rajdzie Dakar, a jego najlepszym rezultatem na bezdrożach Ameryki Południowej było siódme miejsce wywalczone w 2018 roku.

W rundach Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Martin Prokop ściga się Fordem F150 Evo. Pilotuje go rodak – Jan Tomanek. W ośmiu rozegranych w tym sezonie rundach Czech zgromadził 184 punkty. Jego najlepszym rezultatem było zwycięstwo w Abu Dhabi Desert Challenge – trzecich zawodach w kalendarzu mistrzowskiego cyklu. Oprócz tego w tym sezonie kierowca z Igławy stawał na podium jeszcze trzykrotnie.

Klasyfikacja Pucharu Świata FIA (po Hungarian Baja)
1. Jakub Przygoński Polska 258 pkt
2. Władimir Wasiliew Rosja 201 pkt
3. Martin Prokop Czechy 184 pkt
4. Yazeed Al-Rajhi Arabia Saudyjska 60 pkt
5. Yasir Hamad Seaidan Arabia Saudyjska 58 pkt
6. José Luis Pena Campo Hiszpania 53 pkt
7. Ahmed Alshegawi Arabia Saudyjska 49 pkt
8. Aron Domżała Polska 36 pkt
9. Claude Fournier Francja 31 pkt
10. Nasser Al Attiyah Katar 30 pkt
Joan Roma Hiszpania 30 pkt

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie