Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

IX Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy

2008-07-07 17:44

załączone zdjęcia

Spoiwa kultury - pod tą nazwą odbył się w Szczecinie festiwal artystów ulicy. Kolejny, dziewiąty raz nasze miasto stało się międzynarodową stolicą sztuki ulicznej. Tym razem tematem przewodnim oraz spoiwem programu artystycznego była podróż i jej różne aspekty. Organizatorzy rozpatrując to zagadnienie w znaczeniu szerszym, symbolicznym, jako korelacja pomiędzy podróżą i podróżnikiem jako osobą "będącą w drodze", dołożyli wszelkich starań by zaprosić artystów świadomych, z pasją i determinacją oraz rodzajem niezłomności w doskonaleniu warsztatu, przekładającego się na wysoki poziom artystyczny. Energia tego typu artystów trwale zaburzała statyczne struktury miasta, wciągając w ciąg akcji nawet przypadkowego, zaskoczonego widza niezależnie od miejsca i formy prezentacji. Stąd celowy brak ograniczenia festiwalu jedynie do dziedzin tradycyjnie kojarzonych ze sztuką ulicy, biorąc pod uwagę, iż Artysta Ulicy to przede wszystkim osoba poszukująca swojego rodzaju intensywnego sprzężenia z widzem, komunikatu pozbawionego sztuczności, otrzymanego w niebezpiecznie nieraz bliskim kontakcie wprost na ulicy, mająca odwagę wystawienia siebie i swoich dokonań na widok publiczny.

Intrygująca natura podróży sprowokowała organizatorów do zaproszenia grup czerpiących m.in. z tradycji teatrów wędrownych: z Grecji (HOROS Theatre Company), Środkowej Europy (Teatro Tatro), Włoch (Due Mondi) czy jarmarcznego wędrownego teatru średniowiecza (Stella Polaris). Zaproszono również węgierski zespół BUDA FOLK BAND kontynuujący dwupokoleniową tradycję wypraw na tereny nasycone najmocniej etniczną muzyką węgierską, oraz Mitsourę, znakomitą śpiewaczkę romską występującą w filmach Tony'ego Gatlifa, która w swoim najnowszym projekcie wykonuje tradycyjne utwory w ultranowoczesnych aranżacjach, czy wreszcie niezwykle oryginalną grupę muzyków indyjskich z Radżastanu występujących pod jakże znaczącą nazwą MUSAFIR (czyli Wędrowiec).

Nie zabrakło również tropów szczecińskich. Polsko-izraelskie widowisko Salto Mortale nawiązuje do historii fortepianów porzuconych przez żołnierzy radzieckich w okolicy Jeziora Dąbskiego "gdzie w słońcu i słotach, zapomniane, otwierając kolejno spaczone pudła, upodabniały się coraz bardziej do zmurszałych trumien.". Willem Schulz, odkrywając ślady rodzinnego miasta swojego ojca, na potrzeby festiwalu skomponował utwór, który został wykorzystany w akcji performatywno-muzycznej "ORION-muzyka miasta" jego autorstwa. Fragmenty tejże akcji można było zaobserwować nawet z przejeżdzających tramwaji na Placu Grunwaldzkim. Dla zaintrygowanych podróżnych przygotowano przedstawienie, które odbyło się w podwórzu jednej z kamienic na ulicy Śląskiej. Kolejną ścieżką szczecińską był występ BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA - koncert smyczkowej orkiestry kameralnej skupiającej jednych z najlepszych muzyków młodego pokolenia w regionie. W meandryczną podróż wewnętrzną, w poszukiwaniu esencji natury człowieka zabrały widzów spektakle Teatro Do Mar z Portugalii, AMT Theatre Company z Rosji oraz premierowe przedstawienie Teatru Kana, zatytułowane "Dokąd?!".

Pomiędzy drugim a piątym lipca Szczecin odwiedziło ponad stu pięćdziesięciu artystów z dwunastu krajów Europy i całego świata. W tym czasie odbyły się różnego rodzaju warsztaty (jeden z nich zakończony widowiskiem - Stella Polaris), osiem koncertów na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich oraz dziewięć grup artystycznych wystawiło sztuki swojego autorstwa. Co więcej szóstego lipca dopełnieniem idei podróży był artystyczny "najazd" na Wiejski Festiwal Sztuki w Strzelewie. Ogrom wydarzeń kulturalnych w tym czasie sprawił, że "Spoiwa Kultury" to zdecydowanie trafiony tytuł tegorocznego Festiwalu Artystów Ulicy.

(źródło: kana.art.pl)

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie