Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

VI Mistrzostwa Polski "Stihl Timbersports"

2008-07-20 16:39

załączone zdjęcia

Arkadiusz Drozdek z OSP w Zielonej Górze, zdobywając 58 punktów, wygrał VI Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników "Stihl Timbersports" w amfiteatrze letnim w Morzyczynie. Organizatorami rozgrywek, przygotowanych w ramach "Miedwiańskiego Lata 2008", byli przedstawiciele Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnej, firmy "Stihl" oraz samorządu Kobylanki.

"Timber!" - wołają drwale pracujący w lasach Ameryki Północnej, by ostrzec swych kolegów przed upadającym drzewem. W "Stihl Timbersports" takiego niebezpieczeństwa nie ma, a ta widowiskowa rywalizacja powiązana jest ściśle z tradycyjnymi pracami drwali. Jest ona szczególnie popularna w USA, Kanadzie, Europie, Australii i Nowej Zelandii, a do Polski zawitały po raz pierwszy we wrześniu 2003 r.

Dzięki staraniom włodarzy Kobylanki i przedstawicieli OSP w powiecie stargardzkim rozgrywki strażaków ochotników przeprowadzono w tym roku w amfiteatrze nad Miedwiem. W sobotnie popołudnie dwunastu najlepszych polskich zawodników (reprezentantów OSP z całej Polski) rywalizowało w sześciu konkurencjach, wymagających od nich znakomitej techniki i dużej siły. W jak najkrótszym czasie i z wielką precyzją starali się przerąbać siekierą leżącą oraz stojącą kłodę, przeciąć ją samodzielnie olbrzymią piłą ręczną typu "moja - twoja", pilarką spalinową i specjalną pilarką o mocy 62 KM oraz odrąbać wierzchołek kłody stojąc na desce wysoko nad ziemią. Odpowiednio wyselekcjonowane (o zbliżonej średnicy, stosownej wilgotności i pozbawione sęków) belki topoli oraz specjalne urządzenia do wykonania konkurencji zapewnili reprezentanci firmy "Stihl", światowy lider w produkcji łańcuchowych pilarek do drewna. Nad przebiegiem zawodów czuwali sędziowie z Wielkiej Brytanii i Holandii: S. Wayne-Smith i B. Jansen i sześciu sędziów czasowych.

- Zawody sportowe "Stihl Timbersports" mają za zadanie sprawdzać i podnosić umiejętności techniczne użytkowników naszych maszyn - twierdzi Tomasz Cichoński, prezes zarządu "Andreas Stihl Polska". - Wszędzie obowiązują te same konkurencje oraz wydawane są jednakowe komendy. Rywalizacja przebiega zawsze w bardzo sympatycznej, z widoczną wzajemną więzią strażaków ochotników, atmosferze.

Tegoroczną rywalizację zwyciężył Arkadiusz Drozdek z OSP w Zielonej Górze, który łącznie we wszystkich konkurencjach uzyskał 58 punktów. Drugie miejsce zajął Krzysztof Majewski z OSP Rokitki (Dolnośląskie), a trzecie - Kazimierz Dampc z Czeczewa (Pomorskie). Mistrz Polski wraz z reprezentacją naszego kraju weźmie udział w rozgrywanych na początku września br. w Austrii mistrzostwach Europy, a później mistrzostwach świata w Irlandii.

źródło: kurier.szczecin.pl

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie