Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Masa Krytyczna czyli przejazd rowerzystów ulicami Szczecina

2008-07-26 11:27

załączone zdjęcia

Każdy ostatni piątek miesiąca jest wyjątkowym dniem. Rowerzyści o godzinie 18 na całym świecie czy to, w Nowym Jorku, Sydney, Moskwie, Warszawie a nawet w Szczecinie spotykają się aby pokazać kierowcom, że rower jest także równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Spotkanie to odbywa się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem".
Masa Krytyczna została zapoczątkowana w 1992 roku w San Francisco, gdzie odbywa się do dzisiaj, w każdy ostatni piątek miesiąca. Idea ta została przeniesiona następnie do innych miast w USA, a następnie do Europy, Australii i kilku miast w Azji. Obecnie Masa Krytyczna odbywa się w kilkuset miastach na całym świecie. Największe comiesięczne imprezy odbywają się wciąż w San Francisco (ok. 2000 ludzi), Nowym Jorku (ok. 5000 ludzi) i Londynie (1500 osób).
W ostatni piątek lipca w Szczecinie o godzinie 18 na placu Lotników, zebrało się ok. 250 rowerzystów uzbrojonych w flagi, gwizdki oraz dobry humor. Wyruszyli oni wraz z obstawą policji w 9 kilometrową trasę, mijając między innymi: Bramę Portową, Piastów, Jana Pawła II, Rondo Giedrojcia, Wyzwolenia, Trasę Zamkową i przed godziną 19 wrócili na Plac Lotników. Masa krytyczna jest świetnym sposobem propagowania zdrowego trybu życia, uświadomienia kierowcom, że rowerzyści to uczestnicy ruchu oraz pokazania włodarzom miasta, że w Szczecinie naprawdę potrzebne są ścieżki rowerowe. Organizatorem Masy Krytycznej jest stowarzyszenie Rowerowy Szczecin.

Źródło: Własne/Wikipedia

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie