Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

"Bardowie Pokoleń" czyli obchody 20 - lecia wydarzeń Sierpnia'88 w Szczecinie

2008-09-02 00:46

załączone zdjęcia

W ramach obchodów szczecińskiego Sierpnia'88, w czwartek odbył się wyjątkowy koncert w bardzo adekwatnym miejscu z historycznego punktu widzenia. W Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie (stara zajezdnia Niemierzyn) zaśpiewali „Bardowie pokoleń". Dwadzieścia lat wstecz, 18 sierpnia przedsiębiorstwo Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (dzisiejsze ZDITM) zaprzestało pracy. Inspiratorem protestu był Mieczysław Lisowski, jeden z przywódców strajku z Sierpnia’80 w tym zakładzie, który w tym czasie był już na emeryturze. To w tym właśnie miejscu dnia 19 sierpnia 1988 roku dzięki akcji podjętej przez kilku kierowców z zajezdni przy ulicy Struga na czele z Romualdem Ziółkowskim oraz Mieczysławem Lisowskim, której celem było zorganizować strajk w trzech zajezdniach tramwajowych w Szczecinie, udało się zablokować ruch komunikacji miejskiej. Działania podjęte przez oddziały MO, w tym przypadku nie odniosły skutku, dzięki czemu utworzony został komitet strajkowy w składzie: Mieczysław Kędzierski, Cecylia Masa i Wiesław Dentka. Po tych wydarzeniach, w godzinach wieczornych oddziały ZOMO otoczyły tereny zajezdni tramwajowych Golęcin i Niemierzyn oraz zajezdni autobusowej w Policach by ostudzić zapały pracowników ówczesnego WPKM. Strajkujący postanowili nie ustępować, a na stanowcze wezwanie ZOMO do przerwania akcji protestacyjnej i opuszczenia terenu zakładu zastosowali bierny opór. Mimo to akcja milicji była bardzo brutalna, a w wyniku pacyfikacji zakładów pracy komunikacji miejskiej wielu strajkujących zostało dotkliwie pobitych i aresztowanych.
Wskutek ataku milicji na WPKM komitet strajkowy wydał strajkującym w Porcie zarządzenie przygotowań do ewentualnego ataku, dzięki czemu postanowiono odseparować Łasztownię za pomocą dźwigów samojezdnych, traktorów i platform. Następnie, w imię sprzeciwu wobec brutalności milicji na bramie wjazdowej do Portu wywieszono transparent o następującej treści: „Będziemy bronić zakładu, nie czołgi, a rozmowy”. Andrzej Milczanowski, który w czasie trwania strajku został wyznaczony przez komitet strajkowy WPKM do reprezentowania tego zakładu w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym, po latach stwierdził, że „strajk komunikacji miejskiej w Szczecinie – to był cios w serce władzy”. Choć jest to tylko skrawek historycznych wydarzeń z tamtych jakże ciężkich czasów, to warto pamiętać o wkładzie wyżej wspomnianych ludzi w historię naszego miasta oraz znaczenie tego miejsca dla walki o lepszy byt.

Aby upamiętnić wydarzenia z tamtych dni w rolę tytułowego barda reprezentującego pokolenia z tamtych lat, wcielił się Leszek Wójtowicz – artysta od dawna powiązany z zespołem krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". Utwory, które zaprezentował pochodzą z recitalu „Spójrz na mnie Europo" zawierającego teksty napisane po przełomowym roku 1989. W recitalu pojawiły się piosenki poświęcone legendarnym postaciom "Piwnicy" - Piotrowi Skrzyneckiemu, Janinie Garyckiej i Wiesławowi Dymnemu, a także te najnowsze, trafnie opisujące dzisiejszą rzeczywistość, jak chociażby przewrotna "Wieża paradoksów", czy też wstrząsający swoją wymową "Hymn zagubionych". Wykonywany obecnie przez krakowskiego pieśniarza recital „Spójrz na mnie Europo" składa się w większości z utworów napisanych po przełomowym roku 1989. Pieśniarz bez większego wysiłku nawiązał kontakt z publicznością, a teksty piosenek, które zaprezentował przemawiały również do tych, którzy nie byli świadkami wydarzeń Sierpnia’88.

W rolę barda w średnim wieku wcielił się Paweł Kukiz wraz z zespołem Piersi, który debiutował w roku 1984. Przy bogatym repertuarze zespołu i momentami dosadnych tekstach piosenek, publiczność bawiła się najchętniej. Paweł Kukiz otrzymał również kwiaty od reprezentantów starszego pokolenia.

Bardem najmłodszych pokoleń został szczeciński raper Łona (czyli Adam Zieliński), który wystąpił w akompaniamencie zespołu The Pimps. Szczeciński artysta zaprezentował swoisty przegląd utworów własnego autorstwa, adekwatnych do okazji oraz powiązanych z wydarzeniami przeszłymi jak i teraźniejszymi. Była to nie lada gratka dla młodszej jak i starszej części publiczności.

W przerwach pomiędzy poszczególnymi występami artystów, prowadzący skutecznie zapełniał dziury w programie organizując quiz historyczny. Nagrodami były plakaty z autografami artystów, smycze z logiem Szczecina a nawet uścisk dłoni artysty przebywającego za kulisami. Na koniec publiczność została zaproszona na kolejny koncert „Wśród Dźwigów”, który odbędzie się już w tą środę, 3 września o godz. 21 przy ulicy Bytomskiej. Podczas tego koncertu zaprezentowane będą utwory znanego zespołu Republika w wykonaniu następujących zespołów i artystów: Agressiva 69, Pogodno, Jończyk & Krzywański, Bracia, Kobranocka, Grzegorz Turnau, Maciek Silski. Wstęp wolny za okazaniem zaproszeń, które bezpłatnie można zdobyć w siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej przy ul. Wojska Polskiego 64. Na fotorelację i krótki reportaż z tego wydarzenia zapraszamy już niebawem do naszego serwisu.

(źródło: rp.pl)

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie