Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

inSPIRACJE w przestrzeni naszego miasta - inSTALACJA A. Bartholl'a

2009-03-25 16:05

szczecin

załączone zdjęcia

Pierwszą instalacją miejską, jaka powstała podczas przygotowań do inSPIRACJI, czyli 5. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej, była instalacja autorstwa Aram'a Bartholl'a pt. "Mapa". Znak Google od 17 marca stoi dumnie na Placu Żołnierza w miejscu, w którym Mapy Google wskazują ścisłe centrum Szczecina. Wielkoformatowy znak, ważący kilkaset kilogramów, wyróżnia się nie tylko wielkością, ale i wyrazistym czerwonym kolorem pośród szarej przestrzeni miejskiej. Rozmiar „rzeczywistego rozmiaru” odtworzonego wskaźnika w fizycznej rzeczywistości odnosi się do rozmiaru wskaźnika interfejsu sieciowego przy maksymalnym powiększeniu mapy. Wskaźnik przeniesiony w przestrzeń fizyczną kwestionuje relację przestrzeni informacji cyfrowej do codziennej przestrzeni życia publicznego miasta. W jaki sposób dane internetowe odnoszące się do konkretnych lokalizacji stają się „widoczne” w przestrzeni fizycznej? Jak równoważy się rzeczywistość i prawda świata fizycznego i świata internetowych danych? Na te pytania musi sobie odpowiedzieć każdy przechodzień, turysta i użytkownik map, zarówno tych zwykłych jak i internetowych.

Aram Bartholl to artysta urodzony 1972 r., w Bremen, obecnie mieszkający i pracujący w Berlinie, którego prace niejednokrotnie były prezentowane oraz wyróżniane na międzynarodowych festiwalach sztuki jak Ars Electronica, Transmediale Berlin czy Futuresonic Manchester. W swojej pracy artystycznej zajmuje się związkiem między przestrzenią danych sieciowych, a życiem codziennym. „W jakiej formie świat danych sieciowych zaznacza swoją obecność w naszym codziennym życiu? Co wraca z cyberprzestrzeni w przestrzeń fizyczną? Jak wynalazki cyfrowe wpływają na nasze codzienne działania?” Te pytania w swojej twórczości Bartholl zawiera i kieruje do odbiorców.

Projekt "Mapa" oraz sam wskaźnik, przez swoją wagę i gabaryty sprawił nie lada kłopot ekipie instalacyjno-logistycznej inSPIRACJI, ale w ostateczności dzięki ciężkiej pracy udało się go postawić w odpowiednim miejscu. Zapraszamy do fotorelacji.

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie