Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Enter/Escape. Jak malarstwo kształtuje nowe przestrzenie?

2009-03-26 14:08

szczecin

załączone zdjęcia

Pod tą nazwą kryje się projekt kuratorski ściśle związany z 5. Festiwalem Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2009. Malarstwo każdy z nas w powszechnym rozumieniu uważa za obraz namalowany farbami na płaskiej powierzchni płótna przy użyciu palety i pędzli różnej wielkości. Ale co się stanie, jeśli dodamy do tego przestrzeń, która nie jest płaska, lecz posiada również trzeci wymiar, a nawet czwarty, którym jest czas? Całe nasze pojęcie na temat malarstwa zostanie zaburzone, zburzone i zrównane z ziemią, po to by budować je od nowa, w każdym z wszystkich odbiorców ekspozycji. W tym miejscu sformułowanie "Enter" jest bardzo na miejscu, ponieważ określa wejście w nowy sposób myślenia nie tylko autora, ale przede wszystkim odbiorcy, wejście w przestrzeń oraz totalne zerwanie z tradycją. W tym przypadku płótnem staje się krzywa powierzchnia, a pędzlem z kolei wszystko, co nie koniecznie posiada włos. "Escape" symbolizuje ucieczkę poza ramy obrazu, wykracza za nie i zalewa metaforycznie oraz dosłownie wręcz przestrzenie otaczające artystę i tym samym odbiorcę sztuki. Oba te słowa klucze zazębiają się wokół nowych, ekspansywnych form przekazu, które aktywizują publiczność prowokując do interakcji.

Pomysłodawcami oraz kuratorkami wybranego spośród wielu projektów są Karolina Jabłońska i Anka Leśniak, które „Enter/Escape” nazywają malarstwem rozszerzonym, którego zadaniem było ukazanie trendów i kierunków urzeczywistniających się w twórczości multipokoleniowej. Stąd w Galerii Południowej w Zamku Książąt Pomorskich tak znani artyści jak Leon Tarasewicz czy Wojciech Fangor, ale również młodzi artyści mniej znani szerszej publiczności jak tegoroczna absolwentka APS w Łodzi, Małgorzata Karczmarek. Jej niezwykle interesująca i intrygująca instalacja pt. „Pokój” inspirowana codzienną rzeczywistością, pokazująca zależności pomiędzy pomieszczeniami organizującymi naszą codzienność a przedmiotami w nich zawartymi, skupiła sporą publiczność. Każdy z odbiorców mógł znaleźć się w owym „Pokoju” i spędzić w nim odrobinę czasu. Równie sporym zainteresowaniem cieszył się obraz Izabeli Chamczyk, wykonany w innowacyjnej technice, którą autorka, choć niechętnie to odrobinę zdradziła nam jej sekret. Obraz ten przedstawiał portret człowieka, zaklętego w czasie, obraz, który ciągle się zmieniał dzięki krystalizacji soli i interakcji publiczności, która mogła uczestniczyć w zmianach obrazu wylewając na niego roztwór soli. Wysychający szybko roztwór na zmianę ukazywał nowe elementy obrazu, twarzy sportretowanej osoby, z drugiej strony kształtował nowe pokłady soli przesłaniając inne elementy.

Ogółem w wystawie w Galerii Południowej wzięło udział 12 artystów: Wojciech Fangor, Leon Tarasewicz, Piotr C. Kowalski, Dominik Lejman, Anna Okrasko, Olga Lewicka, Anka Leśniak, Marek Sułek, Marzena Turek-Gaś, Miłosz Pobiedziński, Izabela Chamczyk, Małgorzata Kaczmarek. Na instalację każdego z nich warto zwrócić uwagę, zatrzymując się na dłuższą chwilę poddając zadumie lub interakcji i zabawie z nią związaną, do której zapraszają niektóre z nich. My zapraszamy do Galerii Południowej oraz do poniższych zdjęć, które powstawały podczas tworzenia instalacji oraz otwarcia galerii.

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie