Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej - przegląd regionalny do Finału FAMY 2009 !!!

2009-05-18 19:01

szczecin

załączone zdjęcia

W dniach 14-16 maja odbyły się regionalne eliminacje do FAMY 2009. Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej ma wieloletnią tradycję. Po raz pierwszy został zorganizowany 1966 roku w Świnoujściu. Każdy z festiwali trwa czternaście dni i ma charakter interdyscyplinarny, czyli łączy w sobie elementy teatru ulicznego, piosenki, aktorstwa, kabaretu, muzyki, filmu, fotografii, malarstwa i innych dziedzin sztuki wizualnej. Podczas festiwalu uczestnicy mogą doskonalić swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów na warsztatach prowadzonych ze wszystkich tych dziedzin sztuki. Urozmaiceniem są różnorodne happeningi i performance art oraz inne imprezy plenerowe.

Czterdziestoletnią historię FAMY tworzą takie osobistości i zespoły, jak: Magda Umer, Marek Grechuta, Renata Przemyk, Maciej Stuhr, zespół Raz Dwa Trzy, Teatr Ósmego Dnia, Salon Niezależnych, Kabaret Potem.
W ostatnim dziesięcioleciu natomiast: Sambor Dudziński, Iwona Loranc, Joanna Liszowska, Anna Dereszowska, Katarzyna Cynke, Formacja Chatelet, Kabaret Słuchajcie, teatry – Realistyczny i Krzyk, zespoły Trzy Dni Później, Sofa, Coma, Matplaneta i Pawilon.

Celem każdego z festiwali jest prezentacja najbardziej utalentowanych artystów młodego pokolenia oraz doskonalenie ich talentu. FAMA kończy się Koncertem Laureatów oraz przyznaniem nagród przez jury. Zanim jednak do tego dojdzie należy wyłonić najlepszych kandydatów, dlatego ogólnopolską FAMĘ poprzedzają eliminacje na poziomie regionalnym, w których udział brać mogą wszyscy z braci studenckiej, osoby związane ze studenckim ruchem artystycznym oraz młodzi artyści, którzy reprezentują różne rodzaje aktywności artystycznej.

Tegoroczne regionalne eliminacje w Szczecinie podzielono na 3 dni oraz rozgraniczono na 4 kategorie. Otwarcie przeglądu nastąpiło w czwartek (14.05) o godzinie 18 w SCK Kontrasty, w którym odbył się przegląd muzyczny, zespołów rockowych. W eliminacjach wzięło udział siedem zespołów: Curcuma, Hellawake, Gravitone, Black Diamonds, Listopad, Semi Dry, Allside. Jury w składzie: Wojciech Hawryszuk - wieloletni dyrektor Famy w Świnoujściu, Waldemar Kulpa - właściciel SCK Kontrasty, Alicja Sawicka - dyrektor programowy Famy 2009, zarekomendowało dwa zespoły na Finał Famy w Świnoujściu, był to Listopad oraz Allside.

Kolejnym etapem była wystawa zorganizowana w piątek (15.05) w Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Szczecińskiego. W wystawie udział wzięło dziewięciu młodych artystów: Magdalena Braniecka, Dominika Chaciej, Piotr Depta, Krzysztof Kajewski, Marek Korniowski, Agnieszka Kowarska, Ewa Sypniewska, Daniela Swoboda, Przemysław Śledź. Jury w składzie: Marek Sztark - dyrektor projektu Szczecin 2016, Europejska Stolica Kultury, Alicja Sawicka - dyrektor programowy Fama 2009, Dominika Biszczak - przedstawicielka ZSP RO Szczecin, dr Artur Kolbiarz - adiunkt Zakładu Wiedzy o Sztuce, Wydz. Filologiczny US, przyznało jedno zaproszenie dla Piotr Depty i dwie rekomendacje dla Danieli Swobody oraz Ewa Sypniewskiej.
Tego samego dnia o godzinie 17, odbył się przegląd teatralno-kabaretowy, na którym wystawili się: Teatr Akademicki US, Kabaret Grupa Skromna, Kabaret Po Prostu Mateusz, Kabaret Szarpanina. Urozmaiceniem dla tych występów była prezentacja, którą przeprowadzili studenci US odpowiedzialni za projekt EUREKA, który wystawiany i dostępny jest w ACK’u. Fizycy zaprezentowali zjawiska występujące na życiu codziennym w bardzo przyjazny i zabawny dla publiczności sposób. Szczególnie interesujący był eksperyment przy udziale publiczności i napięcia 50000 V. Jak się okazało fizycy nie brali udziału w eliminacjach, jednak przekonali do siebie jury, jednak na składanie formularza do udziału w FAMIE było już za późno. Po ostatnim występie jury w składzie: Alicja Sawicka - dyr. programowy Fama 2009, Marek Sztark - ESK Szczecin 2016, Gosia Maciejewska - ZSP RO Szczecin. prof. Mirosława Kozłowska - kierownik Zakładu Wiedzy o Sztuce, Wydział Filologiczny US, udało się na obrady, po których orzekło zaproszenie na Finały Famy dla Kabaretu Szarpanina, który z pewnością na nie zasłużył skutecznie rozśmieszając całą widownię.

Następnego dnia (16.05), w Free Blues Club’ie odbyła się druga część przeglądu muzycznego, w którym wzięło udział 5 zespołów reprezentujących nurt muzyki typu blues i jazz. Były to: CarPets, Przestańcie, Spread, So Cool Band, No Hay Banda. Jury w składzie: Alicja Rawicka, Marek Sztark, na Finał FAMY 2009 zaprosiło dwa ostatnie zespoły, które zaprezentowały się tego dnia.

Zapraszamy do fotorelacji ze szczecińskich, regionalnych eliminacji do FAMY 2009.

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie