Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Pay attention - Stanisław Soyka Sextet

2009-05-31 19:25

koncert, szczecin

załączone zdjęcia

28 i 29 maja we Free Blues Club'ie szczecińską publiczność swoją obecnością zaszczycił Stanisław Sojka wraz z zespołem. Sojka to artysta międzypokoleniowy, otwarty na świat, na jego pozytywne i te negatywne strony, poruszający nie tylko przyjemne aspekty życia jak miłość, spełnienie, ale także te drugie jak tęsknota, samotność, ból. To w tym tkwi sekret muzyki oraz słów piosenek, tego jakże niebanalnego kompozytora i pianisty. Soyka, to kompozytor niezwykle doświadczony, jego 30-letnia kariera usiana jest albumami, pomimo to nie spoczywa na laurach i już niebawem ukażę się najnowszy z nich, zatytuowany: Soyka Sextet +.

Tego wieczoru artysta rozpoczął koncert w języku angielskim, słowami piosenki "Pay attention". Podczas koncertu Sojka jak zwykle zapraszał publiczność do śpiewu wraz z nim, dzieląc publiczność na męskie i damskie głosy i choć z początku onieśmieleni panowie nie byli zbyt skorzy do śpiewu to otuchy dodały im panie, które chętnie skorzystały z zaproszenia artysty. Współgrająca wkrótce publiczność wraz z zespołem stworzyła specyficzny klimat bliskości i obcowania z artystą, któremu atmosfera Free Blues Clubu, gdzie artysta jest na wyciągnięcie ręki, zdecydowanie pomaga. Nie zabrakło również najbardziej znanych publiczności przebojów jak "Tolerancja", "Cud niepamięci", „Tango memento vitae", a także tradycyjnie już wykonywanej piosenki w stylu klasycystycznym, jak sam mawia artysta - "Każdy kochać się chce". Sojka zabawiał również publiczność śpiewając piosenki, których teksty zaczerpnięte zostały od najznamienitszych twórców literatury polskiej i światowej (Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Williama Szekspira), przeplatając je anegdotami związanymi z nimi. I tak na przykład, gdy artysta nawiązywał do utworu, w którym wykorzystał połowę jednego z wierszy Wisławy Szymborskiej - "Allegro ma non troppo", wspominając moment, w którym komponował muzykę, stwierdził że "wkraczał nie niepewny grunt", ponieważ wiersz wydał mu się przydługi. Już po chwili skwitował, cytując swoją rozmowę z Szymborską, którą informując, że skorzystał jedynie z połowy a nie całości, ta odpowiedziała: "Mi też wydawał się za długi o połowę". Publiczność wybuchła śmiechem.

W skład zespołu Soyka Sextet poza samym Stanisławem Sojką, tego wieczoru weszli również Przemek Greger - gitara elektryczna, Marcin Lamch - gitara basowa, Kuba Sojka - perkusja i Zbyszek Uhuru Brysiak - perkusjonalia. Zabrakło nieżyjącego z pewnością niezapomnianego Michała Zduniaka, dla którego z dedykacją formacja wykonała wzruszający utwór Niemena i Iwaszkiewicza „Nim przyjdzie wiosna”.

Zapraszamy do fotorelacji z tego niebanalnego wydarzenia.

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie