Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Pedro's Cup Szczecin 2009

2009-09-15 23:42

pedro's cup

załączone zdjęcia

We wtorek 15.09.2009 roku odbył się w Szczecinie 10 jubileuszowy mityng lekkoatletyczny. Na stadionie przy ul. Litewskiej rywalizowali jedni z najlepszych sportowców z całego świata. Zgromadzona około 5 tys. publiczność mogła zobaczyć m.in. gwiazdy z Jamajki, USA, Rosji, Ukrainy, Włoch, Estonii, Polski. Jednymi z największych gwiazd byli sprinterzy - Asafa Powell (100m) i Tyson Gay (200m). To właśnie Asafa Powell na zeszłorocznej edycji Pedro's Cup jako pierwszy człowiek w Polsce przebiegł dystans 100m poniżej 10 sekund (9,89s).

Zawody rozpoczęły się od rzutu młotem kobiet i mężczyzn. W grupie kobiet najlepsza okazała się wicemistrzyni świata Niemka Betty Heidler z wynikiem 72,22 m. W imprezie z powodu kontuzji nie wystartowała mistrzyni i rekordzistka świata Anita Włodarczyk. Za to wśród mężczyzn niespodzianki nie było, z wynikiem 77,01m wygrał Szymon Ziółkowski (AZS Poznań), zaraz za nim był Primos Kozmus 76,58m.

W kolejnej konkurencji, którą był skok o tyczne kobiet najwyżej skoczyła Anna Rogowska – 4,70m. Druga była Aleksandra Kiryashova – 4.60m z Rosji, natomiast trzecim miejscem musiała zadowolić się Kate Dennison z Wielkiej Brytanii, która to ustaliła w Szczecinie swój nowy rekord życiowy - 4.60m. Nasza szczecińska zawodniczka Monika Pyrek była dopiero 5 z wynikiem 4.40m. Monika tłumaczyła ze miała problemy z utrzyaniem tyczki.
Dużo emocji mogliśmy zobaczyć przy skoku wzwyż, kiedy to po długim konkursie jako pierwsi z identycznym wynikiem byli - Polak Sylwester Bednarek, oraz Yarosłav Rybakov z Rosji z wynikiem 2.30m. Trzeci był Jesse Williams z Wielkiej Brytanii.
Skok w dal wygrała Jovanee Jarrett z Jamajki, która skoczyła na odległość 6.39m, druga była Ksenija Balta – 6.28m, natomiast trzecie miejsce zajęła Polka - Teresa Dobija.
Wicemistrzowi świata w pchnięciu kulą Tomaszowi Majewskiemu nie udało się wygrać rywalizacji z Christianem Cantwellem i Polak zajął drugie miejsce z wynikiem 20.91m. Brytyjczyk Cantwell wygrał wypychając kulę na odległość 21.49m.

Bieg na 1500 metrów mężczyzn zdominowany został przez Polaków. Pierwszy na mecie był Mateusz Demczyszak z czasem 3:43.10, zaraz za nim Radosław Popławski (3:47.46), a trzeci był Hubert Pokrop 3:48.57, który poprawił swój rekord życiowy o 3 sekudny.

W biegu na 200m mężczyzn słowa nie dotrzymał Tyson Gay z USA, który na konferencji prasowej zapowiadał, że jako pierwszy w Polsce przełamie barierę 20 sek. Tyson Gay wygrał z wynikiem 20.21s, drugi był brytyjczyk Jeffrey Lawal-Balogun 20.85s,a trzeci dobiegł Ainsley Waugh z Jamajki z czasem 21.10.

Jako ostatni odbył się bieg, na który czekali wszyscy, czyli 100m mężczyzn. Szczecińskiej publiczności nie zawiódł tutaj Jamajczyk Asafa Powell, który z rekordem sezonu poprawił swój wynik sprzed roku i zwyciężył z wynikiem 9.82 sekundy. Drugie i trzecie miejsce zajęli rodacy Powella z Jamajki. Drugi był Nesta Carter 10.10s, a trzeci Michael Frater 10.23s.

Asafa Powell na konferencji po biegu powiedział: "Przeprowadziłem bardzo dobrą rozgrzewkę i myślę, że właśnie to zadecydowało o tym, mimo tego że było zimno, że udało mi się pobiec tak szybko". Menedżer Asafa, który zaaranżował w tajemnicy przed nim przyjazd jego dziewczyny Miss Jamajki 2007.
"Nadal jestem w szoku, że ona tu jest. To niesamowita niespodzianka" – dodał Asafa Powell, który został najszybciej biegającym człowiekiem na ziemi polskiej.
Po zakończeniu mityngu kibice mogli obejrzeć, krótki pokaz sztucznych ogni.

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie