Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

XII Regaty Unity Line

2012-08-19 07:21

regaty, unity line

załączone zdjęcia

W dniu 12 sierpnia, w Porcie Jachtowym w Świnoujściu, zakończyły się XII Regaty Unity Line. W tym roku odbyły się one na trasie Świnoujście – Kroslin Niemcy – Świnoujście. Wystartowało w nich 107 jachtów tym 22 niemieckich, a na ich pokładach płynęło 403 żeglarzy. Pogoda sprzyjała żeglarzom, wiały wiatry od 3 do 5 stopni w skali Beauforta, z kierunków północnego i północno – wschodniego. To największa na polskim Bałtyku impreza żeglarska pod względem ilości startujących jachtów.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

Grupa I KWR - jacht „Nefretiti” ze skipperem Aleksandrem Mikołajów z Jacht Klubu 4 Wiatry Świnoujście.
Grupa II KWR - jacht „ Orson” ze skipperem Andrzejem Sokołowskim z Jacht Klubu AZS Szczecin.
Grupa III KWR - jacht „ Exocet” ze skipperem Michałem Jabłońskim.
Grupa żeglarzy samotnych z pomiarem KWR - jacht „ Seba” ze skipperem Ralfem Pritzkowem z Jacht Klubu VWG Berlin. To wielki sukces tego niepełnosprawnego żeglarza, który po lądzie jeździ na wózku, a na morzu prześcignął ubiegłorocznego zdobywcę Pucharu „Poloneza” Marka Lewensteina na „Kiwi”.
Grupa ORC - jacht „ Ruden” ze skipperem Kati Roloff z Yachtclub Ueckermunde. Niemiecka żeglarka pokazała że nawet na starszym jachcie można wygrywać ze świetnymi załogami na znacznie nowocześniejszych jachtach.
Grupa VI żeglarze samotni bez pomiarów - jacht „Exodus 3”ze skipperem Zbigniewem Andruszkiewiczem z Jacht Klubu AZS Szczecin. Ten doświadczony żeglarz pokazał, że mimo upływu lat jego umiejętności, zdobyte między innymi w latach siedemdziesiątych w Bałtyckich Regatach samotnych Żeglarzy o Puchar „Poloneza”, są ciągle wysokie.
Grupa VII oldtimery - jacht „ Karfi” ze skipperem Andrzejem Wojciechowskim z Klubu Żeglarzy Samotników Szczecin. Po regatach kpt. Andrzej Wojciechowskim stwierdził, że Jego jacht kończy udział w regatach. To jeden z najbardziej znanych polskich jachtów, sukcesy regatowe kpt. Jerzego Siudy na tym jachcie zapewniły mu miejsce w historii polskiego żeglarstwa. I dlatego należy mu się spokojniejsza żegluga, aby jeszcze długo pływał.
Grupa VIII bez pomiarów - jacht „Calbud” ze skipperem Radosławem Kowalczykiem z Klubu Żeglarzy Samotników Szczecin oraz Yacht Klubu Polski Świnoujście. Ubiegłoroczny uczestnik atlantyckich regat Mini Transat potwierdził swoje ogromne umiejętności i zwyciężył w VIII grupie.
Grupa IX bez pomiarów - jacht „Aphrodite” ze skipperem Norbertem Stocker z Yacht Clubu Ueckermunde.
Grupa X bez pomiarów - jacht „Ella Pie” skipperem Klausem Detlef z Monkenbuder Segelverein.
Grupa XI jachty regatowe bez pomiarów - jacht „ Black Magic” ze skipperem Dannym Stoecker z Yacht Clubu Ueckermunde.
W grupie żaglowców i jachtów towarzyszących popłynęły „Baltic Lady” z kapitanem Ryszardem Graszk i katamaran „Blue Angel” ze skipperem Andrzejem Kamińskim.

W tym roku w związku z przypadającymi jubileuszami obrazami z jachtami jubilatami zostali nagrodzeni:
Lech Zajda za 100 – lecie jachtu „Wespe”,
Andrzej Wojciechowski za 40 – lecie jachtu „Karfi”,
Sławomir Turniak za 40 – lecie jachtu „Truxa”.
Kapitan Adam Lisiecki w związku z 50 – leciem żeglowania potrzymał obraz swojego jachtu „Wisła”.

Specjalną nagrodę Prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, 100 – letnią whisky, otrzymał Lech Zajda, armator „Wespe”.

Podobnie, jak w kilku poprzednich latach, bazą sędziów, organizatora i fotografów był jacht motorowy „Morski Patrol” Zbigniewa Grześkowiaka. W tym roku jest to kolejna Jego jednostka o tej nazwie, przebudowana na potrzeby regat z byłej pilotówki z Kilonii. Specjalny pokład sędziowski na nadbudówce zapewnia znakomitą widoczność.

Od tego roku w Regatach Unity Line bardzo aktywnie bierze udział firma Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów. Znany żeglarzom organizator regat Timberland Nord Cup Michał Korneszczuk wspólnie z Iwoną Rozkosz poprowadzili bardzo szybki ponton pneumatyczny zabezpieczający bezpieczeństwo żeglarzy oraz miejsce pracy fotografów. Pantaenius zorganizował w Kroslin zabawę żeglarską oraz poczęstował żeglarzy piwem.

Bardzo sympatyczne przyjęcie żeglarzy regat w Marinie Kroslin powoduje że ten kierunek będzie celem kolejnych regat w roku 2013. Pokazuje to też polskim żeglarzom kierunek ich ewentualnych rejsów, akweny niemieckie są rozległe, linia brzegowa urozmaicona a oznakowanie nawigacyjne bez uwag.

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie