Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

XIII Regaty Unity Line

2013-08-22 11:58

regaty, unity line

załączone zdjęcia

Tegoroczne XIII Regaty Unity Line odbyły się w dniach 15-17, organizowane przez firmę żeglugową Unity Line, Klub Żeglarzy Samotników, oraz niemiecką Marinę Kroslin i szwajcarską firmę zegarmistrzowską Vulcain. Regaty te po raz kolejny odbywają się w ramach projektu Polsko – Niemieckie Regaty Bałtyckie.

Wystartowało 96 jachtów, w tym 26 niemieckich, a na ich pokładach 353 żeglarzy. Żeglarze mieli w tym roku problemy z dotarciem na start, gdyż w dniach 13 i 14 sierpnia wiały silne, sztormowe, szkwaliste wiatry. I to zarówno na Bałtyku jak i na Zalewie Szczecińskim. Trudy dotarcia na start regat wynagrodziła żeglarzom pogoda podczas regat, słabe wiatry od 1 do 3 w skali Beauforta oraz słońce i niewielkie zachmurzenie.

W dniach 15 i 16 odbyły się dwa wyścigi – pierwszy na trasie Świnoujście – Kroslin, drugi z powrotem z Kroslina do Świnoujścia. W Kroslinie muzyką i piwem przyjęli żeglarzy Marina Kroslin oraz firma Vulcain.

W dniu 17 sierpnia w godzinach 09.00 – 12.00 odbył się trzeci wyścig regat na redzie Portu Świnoujście. Piękna, słoneczna pogoda oraz ustawienie trasy możliwie blisko plaży spowodowało, iż plażowicze mieli rzadką możliwość oglądania z bliska regat morskich.

Zdecydowanym zwycięzcą regat został niemiecki jacht "Imagine" z kpt. Holgerem Streckenbachem, który na zakończeniu regat otrzymał od Prezesa Zarządu Mariny Kroslin i jednocześnie przedstawiciela firmy zegarmistrzowskiej Vulcain Falka Morgensterna zegarek wartości 3500 euro. Jacht "Imagine" był pierwszym na mecie we wszystkich trzech wyścigach, widać było wyraźnie przewagę techniczną tego jachtu nad rywalami oraz regatowe umiejętności załogi.

W poszczególnych grupach zwyciężyli:

  • grupa I KWR – "Antidotum" z kpt. Marcinem Mrówczyńskim
  • grupa II KWR – "Lady Dana" kpt. Januszem Frączkiem
  • grupa III KWR – "Johanna" z kpt. Piotrem Parzym
  • grupa IV ORC – "Imagine" z kpt. Holgerem Streckenbachem
  • grupa V żeglarze samotni – "Atlantyk" z kpt. Mieczysławem Kucharczykiem
  • grupa VI jachty bez pomiarów o długości do 8,50 m – "Crabro" z kpt. Michałem Glazą
  • grupa VII jachty bez pomiarów o długości powyżej 8,50 m – "Lalelu" z kpt. Herwigiem Dresslerem
  • grupa VIII oldtimery – "Nowe Warpno Sharki" z kpt. Cezarym Wolskim
  • grupa IX jachty regatowe bez pomiarów – "Tomahawk Team Bakista" z kpt. Patrykiem Zbroją

Oprócz nagród głównych firma Pantaenius Ubezpieczenia Jachtów ufundowała nagrodę Fair Play, którą otrzymała załoga jachtu "Nowe Warpno Sharki". Jacht ten z kpt. Cezarym Wolskim wielokrotnie podczas Regat Unity Line udzielił pomocy organizatorom regat oraz innym załogom.

W XIII Regatach Unity Line wystartował 80-letni samotny żeglarz niemiecki Wolfgang Oelschlagel na jachcie "Oma", zajął drugie miejsce w swojej grupie. Mimo wieku jest w dobrej kondycji i ma za sobą wiele samotnych rejsów.

Bardzo ważnym elementem regat jest udział przedstawiciela Pantaeniusa Ubezpieczenia Jachtów kpt. Michała Korneszczuka, organizatora Regat Nord Cup. Tradycyjnie organizatorom regat pomagała policyjna motorówka ze sternikiem Stanisławem Kamińskim, który sprawnie i fachowo rozstawia boje oraz pomaga fotografom. Również stałym elementem regat jest udział statku szkolno – badawczego Akademii Morskiej w Szczecinie "Nawigator XXI" z kpt. Jarosławem Łopytą, który pilnuje bezpieczeństwa regat oraz jest bazą fotografów i dziennikarzy.

Podstawą logistyki Regat Unity Line był udział jachtu motorowego "Morski Patrol" armatora Zbigniewa Grześkowiaka. Ten były statek pilotowy z Kilonii przebudowany na specjalistyczny jacht do obsługi regat to znakomita baza Komisji Sędziowskiej: Tomka Paterkowskiego, Eli Paterkowskiej i Marty Bielinowicz, organizatora regat Piotra Stelmarczyka, fotografów oraz gości regat.

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie