Kanał RSS

Znajdziesz nas na: Google+ i Facebook-u

Odwiedź nasz nowy serwis: www.nieumiemparkowac.com

Jubileuszowy Festiwal Prędkości w Goodwood

2018-07-16 23:45

festival of speed, fos, goodwood

załączone zdjęcia

Goodwood Festival of Speed to impreza, która w ostatnich latach ugruntowała swój charakter jednego z najważniejszych wydarzeń motoryzacyjnych w skali świata.

13 czerwca minęło ćwierć wieku od kiedy odbyła się pierwsza edycja słynnego dziś Festiwalu Prędkości w Goodwood, w ogrodzie u Lorda Marcha motywem przewodnim było siedemdziesięciolecie samochodów sportowych Porsche.

Lord March, czyli Charles Gordon-Lennox (dziś 11. książe Richmond). Wówczas 38-latek pragnął przywrócić do życia motorsport w Goodwood, gdzie w latach 1948-1966 funkcjonowało dzieło jego dziadka Freddiego Richmonda – Goodwood Motor Circuit. Ponieważ nie dostał zgody na organizowanie na nim wyścigów, postanowił zaprosić świat sportów motorowych na własny grunt o powierzchni 4900 hektarów. Impreza okazała się strzałem w dziesiątkę. Pojawiło się 25000 widzów, mimo terminu kolidującego z 24 godzinami Le Mans.

W pewnym uproszczeniu: jest to po prostu wielkie święto fanów motoryzacji. Podczas obecnie czterodniowego Festiwalu Prędkości ogląda się zarówno bolidy i samochody wyścigowe z różnych lat, jak i najwspanialsze pojazdy zabytkowe i najnowsze modele aut sportowych.

Festiwal ma co roku temat przewodni.

Zwykle jest on związany z motoryzacyjnymi rocznicami przypadającymi na dany rok. Markę, która akurat coś w Goodwood świętuje, upamiętnia się rzeźbą stawianą przed pałacem Lorda. Tegoroczny Festival of Speed to z kolei 70-te urodziny Porsche - chodzi o 70-lecie budowy pierwszego samochodu sportowego tej firmy, czyli Porsche 356 - oraz srebrny, 25-ty jubileusz samej imprezy.

Robocar

Robocar jest pierwszym autonomicznym pojazdem, który pokonał słynną trasę wyścigu w Goodwood. Nie mógłby tego dokonać, gdyby nie czujniki LIDAR, kamery 360 stopni i system GPS.

Galeria zdjęć

"NewsPress" z wpisem do rejestru dzienników i czasopism pod numerem 639 w Sądzie Okręgowym w Szczecinie